W jaki sposób zwiększyć wydajność zakładu produkcyjnego? Zautomatyzować go!
Produkcja farb, produktów spożywczych, narzędzi czy jakichkolwiek innych produktów – może przebiegać szybciej i sprawniej, jeżeli w danym zakładzie wdrożymy rozwiązania automatyzujące. Dziś postanowiliśmy więc opowiedzieć nieco więcej o automatyzacji zakładów przemysłowych. Na czym konkretnie polega ten proces? Jak automatyzacja wpływa na funkcjonowanie zakładu? Dowiedz się więcej o automatyzacji i zdobądź przewagę nad konkurencją!
Automatyzacja przemysłu – na czym to polega?
Automatyzacja polega na przekazaniu realizacji części monotonnych, powielanych zadań maszynom i odciążeniu w ten sposób zakładowej załogi. Takie czynności to na przykład naklejanie etykiet, transport półproduktów pomiędzy działami czy też składanie kartonów. Każde z nich może realizować odpowiednio zaprojektowana maszyna. Tak zwanym wdrażaniem rozwiązań automatyzacyjnych zajmują się firmy wyspecjalizowane w tym zakresie – w pierwszej kolejności wykonywany jest audyt, na podstawie którego, właściciel zakładu otrzymuje propozycje rozwiązań technologicznych, które zautomatyzują proces produkcyjny.
Jakie zakłady warto automatyzować?
Zadajmy to pytanie w inny sposób – czy istnieją zakłady, których nie warto zautomatyzować? Zdecydowanie nie! Jedyną kwestią, jest dostosowanie odpowiednich rozwiązań automatyzujących do specyfiki danej branży i modelu funkcjonowania danego zakładu. Warto również nadmienić, że istnieją urządzenia uniwersalne – które można wykorzystać nawet przy przebranżowieniu zakładu. Takie maszyny to na przykład przenośniki taśmowe. Producent spożywczy, firma spedycyjna czy chociażby zakład wykonujący meble – każde z tych totalnie różnych od siebie przedsiębiorstw, może skorzystać z linii produkcyjnej złożonej z przenośników taśmowych czy rolkowych. Dlatego zastosowanie maszyn w zakładzie unowocześnia cały obiekt i zwiększa jego wartość. Na tym jednak zalety automatyzacji się nie kończą.
Zalety automatyzacji zakładu przemysłowego
Dlaczego warto automatyzować? Bo jeżeli mowa o czynnościach takich jak napełnianie, transport wewnętrzny czy chociażby składanie kartonów to maszyny są w stanie wykonać je po prostu szybciej i lepiej. Maszyna szybciej złoży drzwiczki rewizyjne, wkręci nakładkę na śrubkę czy napełni słoik dżemem. Zrobi to także dokładniej, dlatego ryzyko wystąpienia tak zwanego błędu produkcyjnego spada do minimum. Kolejna sprawa to koszt zatrudnienia pracowników – dzięki maszynom można go zoptymalizować, a wręcz ograniczyć do minimum. Warto również dodać, że maszyny nie potrzebują przerw w trakcie pracy ani dni wolnych. Dlatego zakład może pracować 24/7!