Poznaj niesamowitą historię kart kryptograficznych!
Praktycznie każdy z nas jest posiadaczem karty kryptograficznej. Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o niepozornych kawałkach plastiku, dzięki którym możemy realizować wypłaty z bankomatów, transakcje bezgotówkowe czy przechodzić weryfikację osobową. Czy wiesz kiedy i dla jakich celów wymyślono karty kryptograficzne? Zapraszamy do lektury!
Karty kryptograficzne – czy wiesz, że również Ty masz je w swoim portfelu?
Oto prostokątne kawałki plastiku, które posiada praktycznie każdy. Służą do weryfikacji danych osobowych, realizacji płatności bezgotówkowych i wielu innych ważnych czynności. Karty kryptograficzne zrewolucjonizowały tak wiele dziedzin naszej codzienności, że nie sposób wyobrazić sobie, jak świat funkcjonowałby bez nich. Dowiedz się więcej o zastosowaniu kart kryptograficznych – oto niepozorny plastikowy prostokąt o ogromnym znaczeniu!
Kawałki plastiku pełne wrażliwych danych
Karta kryptograficzna z to prostokątny kawałek plastiku o wymiarach zbliżonych do 5,4 na 8,7 cm – format ten stał się standardem około pięciu dekad temu i obecnie stosuje się go zarówno dla kart kredytowych, jak i dla dowodów tożsamości czy kart upominkowych. Sercem każdej karty kryptograficznej jest chip lub wtopiony w plastik mikroprocesor zawierający dane związane z zastosowaniem karty. Tak więc karty kryptograficzne ze względu na zastosowaną w nich technologię dzielą się na karty mikroprocesorowe i karty chipowe. Zastosowanie obu typów jest takie samo – weryfikacja na podstawie danych zawartych na karcie. Czego ma dotyczyć wspomniana weryfikacja? Możliwości w tym zakresie są naprawdę szerokie!
Co możemy weryfikować przy użyciu kart kryptograficznych?
Na karcie kryptograficznej można na przykład zapisać dane dostępowe do rachunku bankowego. Dobrym przykładem tego zastosowania są karty debetowe i kredytowe. Tego rodzaju karty są stosowane także w nowoczesnych dowodach tożsamości – prawdopodobnie, Twój dowód lub paszport jest również taką kartą. Po jego zeskanowaniu w odpowiednim skanerze osoba skanująca otrzymuje dane na temat posiadacza dowodu – na przykład na temat tego, czy posiadacz jest poszukiwany, bądź czy może przekroczyć granicę kraju. Pamiętacie dawne budki telefoniczne – aby wykonać z nich połączenie, należało użyć karty telefonicznej – magnetycznej lub właśnie kryptograficznej. Na chipie takiej karty była zapisana ilość tak zwanych kredytów. Na podstawie tych kredytów określana była długość i ilość połączeń możliwych do wykonania. Jaką przewagę miały karty kryptograficzne nad kartami magnetycznymi w tym przypadku? Karty chipowe mogły być wielokrotnie używane – po zużyciu kredytów można je było naładować, natomiast karty magnetyczne były kartami jednorazowymi.