Ogrodowy chodnik. Jakie materiały wykorzystać?

Ogrodowy chodnik. Jakie materiały wykorzystać?

Wiosna to czas, gdy właściciele ogrodów wkładają wiele pracy w jego odpowiednie przygotowanie na nadejście ciepłych miesięcy. Jednym z elementów prac porządkowych jest również wyczyszczenie lub odrestaurowanie ogrodowej ścieżki. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy wam kilka materiałów, które możecie wykorzystać do tego celu!

Chodnik brukowy

Zdecydowanie najczęściej wybieranym materiałem do stworzenia ogrodowego chodnika jest oczywiście wytrzymała i uniwersalna kostka brukowa. Kielce czy Mazury – nie ma to większego znaczenia, gdyż w każdym regionie znajdziemy dziesiątki ogrodowych ścieżek wyłożonych właśnie za pomocą bruku. Jest to bowiem wyjątkowo wygodne i stosunkowo tanie rozwiązanie. Na korzyść kostki brukowej przemawia również fakt, że jest ona wyjątkowo łatwa w czyszczeniu, a jej ułożenie możliwe jest w ciągu zaledwie kilku godzin. Co więcej, bruk jest odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych takich jak m.in. wilgoć czy promieniowanie UV.

A może nowoczesna cegła?

Jeśli lubisz nieszablonowe i niecodzienne rozwiązania, być może zainteresuje cię wykonanie ogrodowego chodnika za pomocą klasycznej cegły. Oczywiście musi zostać ona odpowiednio wzmocniona, ponieważ w przeciwnym razie może zacząć się kruszyć i pękać. Na rynku materiałów budowlanych znajdziesz dedykowane produkty, które bez obaw możesz wykorzystać właśnie do tego celu. Ciekawym pomysłem jest również imitacja cegły, która jest nieco tańsza i mniej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a prezentuje się równie efektownie i niestandardowo. Co więcej, możesz samodzielnie wybrać jej kolor!

Kamienna posadzka

Naszą ostatnią propozycją jest klasyczny kamień, który zagwarantuje niebywale estetyczny efekt. Ścieżki wykonane za pomocą tego typu materiałów dodają ogrodowej przestrzeni nuty tajemniczości i magii. Prezentują się bowiem iście bajkowo i niezwykle malowniczo. Aby wykonać chodnik kamienny, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i nieco większy budżet niż np. w przypadku klasycznej kostki brukowej. Oczywiście wszystko zależy od cen, jakie dyktuje hurtownia kamienia znajdująca się w swojej okolicy. Jedno jest pewne – niezależnie od ceny materiałów i ilości włożonej pracy, kamienna ścieżka w ogrodzie to doskonały wybór dla wszystkich osób, które cenią sobie klasykę i efektowne rozwiązania.

Ogrodowy chodnik nazywany również ścieżką powinien być przede wszystkim regularnie czyszczony. Gdy porosną go bowiem chwasty, może wystąpić konieczność jego naprawy i wymiany poszczególnych elementów konstrukcji.