Gruntowa pompa ciepła a powietrzna pompa ciepła – czym różnią się od siebie te dwa urządzenia?

Gruntowa pompa ciepła a powietrzna pompa ciepła – czym różnią się od siebie te dwa urządzenia?

Żyjemy w erze prawdziwego boomu w branży OZE. Nikogo ten fakt nie powinien dziwić tym bardziej w dobie stale rosnących cen surowców energetycznych i poszerzającej się świadomości konsumenckiej. Polacy pokochali tanią i czystą energię elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Czy wiesz, że energię tą możesz przemianować na energię cieplną? Jest to możliwe dzięki urządzeniu zwanym pompą ciepła. Dzisiaj opowiemy nieco więcej o jego dwóch podstawowych rodzajach, czyli powietrznej i gruntowej pompie ciepła. Który lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Sprawdźmy!

Pompa ciepła i fotowoltaika – doskonale zgrany duet!

Instalacja fotowoltaiczna ma z założenia zasilać dany obiekt w tanią energię elektryczną. Energia ta jest pozyskiwana przez umieszczone na dachu panele PV. Panele te pozyskują energię z promieniowania słonecznego – czy już domyślasz się, dlaczego taki rodzaj porady jest nazywany czystą energią? Ponieważ (podobnie jak w przypadku elektrowni wiatrowych) pozyskiwanie tej energii nie ma żadnego wpływu na stan środowiska. Ok, ale jak w takim razie efektywnie ogrzać dom prądem pozyskanym w taki proekologiczny sposób? Odpowiedź jest prosta – przy użyciu pompy ciepła! Pompa ciepła to z założenia energochłonne urządzenie, zasilanie jej energią elektryczną pochodzącą z konwencjonalnych źródeł jest średnio opłacalne. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli sparujemy ją z instalacją fotowoltaiczną bądź wiatrową. W takiej sytuacji urządzenie jest zasilane tanią energią elektryczną, którą dosłownie przemianowuje w energię cieplną. Dlaczego? Bo jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła jedyne czego potrzebuje do działania, to właśnie prąd. A skąd bierze ciepło przesyłane do układu grzewczego w budynku? O tym opowiadamy w dalszej części artykułu!

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które z wyglądu niewiele różni się od klimatyzatora. To jednak tylko pozory – pompa ciepła nie tylko chłodzi, lecz przede wszystkim ogrzewa wnętrze mieszkania czy domu. W jaki sposób? Pompa izoluje ciepło z powietrza – nawet zimą przy minusowych temperaturach. Każde urządzenie, samochód czy nawet człowiek generuje ciepło, uwalniane do powietrza – zadaniem pompy jest je absorbować. Wewnątrz urządzenia znajduje się wymiennik ciepła, który przyjmuje ciepło zaciągane przez pompę. Następnie ciepło to jest przekazywane do kolejnych elementów instalacji grzewczej. Montaż powietrznej pompy ciepła jest łatwy i podobny do montażu klimatyzatora.

Gruntowa pompa ciepła

Montaż gruntowej pompy ciepła jest nieco bardziej wymagający – w takim przypadku konieczne jest wykonanie odwiertu, w którym umieszczone są tak zwane kolektory. Zadaniem kolektorów jest zbieranie ciepła z wnętrza ziemi. Kolektory z częścią główną urządzenia łączy plastikowa rura bądź na przykład przewód silikonowy 3x15, zbierane ciepło jest w dalszej kolejności przekazywane do instalacji grzewczej. Gruntowe pompy ciepła sprawdza się najlepiej w nowo powstających obiektach ze względu na trudności związane z koniecznością wykonania gruntowego odwiertu.