Gruntowa czy powietrzna – który rodzaj pompy ciepła sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu lub domu?
W Polsce co roku notuje się rekordy sprzedaży pomp ciepła – dziś więc opowiemy o dwóch podstawowych typach tych urządzeń, a także o tym, który wariant lepiej sprawdzi się w danym domu lub mieszkaniu. Czy powietrzna pompa ciepła jest w stanie ogrzać mieszkanie, kiedy temperatury na zewnątrz sięgają do -20 stopni Celsjusza? Czy montaż każdej pompy ciepła wymaga wykonania odwiertów w ziemi? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki lekturze tego artykułu!
Zasada działania pompy ciepła
Jak właściwie działa pompa ciepła? Pomimo tego, że urządzenia te występują w kilku wariantach, to podstawowa zasada ich działania jest taka sama. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zaciągają ciepło zewnątrz, kumulują je w sobie, a później, poprzez tak zwany wymiennik ciepła kierują je dalej do instalacji grzewczej w budynku. Warto nadmienić, że każda pompa ciepła (podobnie jak zresztą inne urządzenia grzewcze) jest energochłonnym urządzeniem. Jeżeli więc postanowimy zainstalować pompę ciepła w naszym budynku, to warto przy okazji rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? Dlatego, że część prądu generowanego przez instalację PV, będzie zasilała pompę ciepła. W ten sposób uzyskamy darmowe źródło ogrzewania – zasilane darmową energią słoneczną i generujące ciepło z otoczenia a nie pobierające je z sieci ciepłowniczej.
Dwa podstawowe typy pomp ciepła
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, jednak dwie najpopularniejsze wersje tego urządzenia to pompa gruntowa oraz pompa powietrzna. Wariant gruntowy pobiera ciepło z wnętrza ziemi – takie urządzenie pobiera ciepło przez tak zwane kolektory zamontowane od ziemią, pomiędzy kolektorami a urządzeniem właściwym krąży nośnik energii cieplnej, który transportuje pozyskane ciepło do pompy. Jak głęboki powinien być odwiert do takiej pompy? To zależy od warunków geologicznych w danym miejscu. Oprócz plastikowych rur w takim odwiercie często umieszcza się również przewód silikonowy 3x15 do kontrolowania stanu podzespołów znajdujących się wewnątrz takiego odwiertu. Jeżeli mowa o powietrznej pompie ciepła to montuje się ją w ścianie zewnętrznej budynku. Urządzenie to z pozoru przypomina klimatyzator – różnica jest jednak taka, że pompa ciepła może przekazywać ciepło do systemu instalacji grzewczej w budynku. Pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz nawet przy ujemnych temperaturach. Chodzi o ciepło emitowane przez domy, urządzenia elektryczne, samochody i wszystko co wydziela ciepło do środowiska – jest ono zaciągane do pompy, kumulowane i kierowane do instalacji grzewczej.
Która pompa ciepła lepiej sprawdzi się w mieszkaniu?
Ze względu na konieczność wykonywania odwiertów, gruntowe pompy ciepła stosuje się raczej w domach lub ewentualnie mieszkaniach parterowych. Z kolei jeżeli mowa o powietrznych pompach ciepła to urządzenia te sprawdzą się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Powietrzne pompy ciepła to nowa generacja urządzeń grzewczych, która najprawdopodobniej w przyszłości zastąpi całkowicie pompy gruntowe. Przez wiele lat niechętnie montowano je w domach ze względu na niską wydajność grzewczą. Problem ten jednak został rozwiązany i najnowsze modele powietrznych pomp ciepła mogą efektywnie zasilać instalację grzewczą nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -30 stopni Celsjusza. Dzieje się tak ze względu na zasadę działania tego urządzenia – taka pompa nie zasila instalacji ciepłem, które zebrała w danym momencie, a ciepłem które zostało już wcześniej zaciągnięte i skumulowane w urządzeniu.